• ...
متن کامل بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دست‌اندرکاران همایش ملّی بررسی اندیشه‌های فلسفی علّامه جعفری
یکی از بارزترین خصوصیّات مرحوم علّامه‌ی جعفری، جامعیّت بود. یعنی ایشان در یک رشته‌ی خاص منحصر نشده بود. در کارهای طلبگیِ ماها، ایشان هم در فقه و هم در فلسفه کار کرده بود.
1396/09/11 ادامه مطلب


روزی برای بزرگداشت علامه جعفری
حجت الاسلام علی اکبر رشاد ادامه داد: علامه جعفری به حکمت های غربی مسلط بود، اما خود را به هیچ مکتبی نسپرده بود.
1396/09/10 ادامه مطلب


حجت الاسلام دکتر پارسانیا: علامه جعفری توجه ویژه ای به فرهنگ از منظر عقلانیت دینی دارد
حجت الاسلام حمید پارسانیا، استاد حوزه و دانشگاه تهران امروز در کنگره بزرگداشت علامه جعفری در تبریز به تشریح بحث انسان و عقلانیت از دیدگاه علامه جعفری پرداخت و اظهار داشت: علامه بیشتر در حوزه نگاه فلسفی پوزتویستی وارد مباحث عمیق نظری شده است.
1396/09/09 ادامه مطلب


دکتر مهدی گلشنی: نقد و آزاداندیشی در محیط های علمی کشور حاکم نیست
دکترمهدی گلشنی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز که در حاشیه کنگره بزرگداشت علامه جعفری در تبریز ترتیب یافت، اظهار داشت: متأسفانه در دانشگاه ها نگاه ها به غرب است، این در حالیست که بسیاری از اندیشمندان فکری غرب خود دیگر بدان منابع استناد نمی کنند.
1396/09/05 ادامه مطلب


علامه جعفری در همه ابعاد علمی متخصص بود
محمدعلی کی‌نژاد رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز در آغاز همایش بررسی اندیشه‌های فلسفی علامه جعفری در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به لزوم استمرار همایش بزرگداشت علما اظهار داشت: امید است با برپایی چنین همایش‌هایی، علامه‌هایی مانند جعفری از غربت درآمده و افق‌های نظریه برای پژوهشگران باز شود.
1396/09/04 ادامه مطلب


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: علامه جعفرى مصداق بارز علم توأم با عمل بود
حجه الاسلام دکتر احمدى در مراسم اختتاميه همايش علامه جعفرى با اشاره به اینکه علامه جعفری در مقام علم و عمل حرفی برای گفتن داشت گفت: ایشان از نظر علمی در جاهایی پا گذاشت که ورای تفکر عارفان و فیلسوفان بود.
1396/09/04 ادامه مطلب


نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت:اندیشه های علامه جعفری بی پایه بودن نظریه جدایی دین از سیاست را با استدلالی قوی به اثبات رساند
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: علامه جعفری با تبیین نظریه خود بر تلاش عده ای فیلسوف نما در جهت عاقلانه نشان دادن جدایی دین از سیاست و منتسب کردن آن به بزرگان یونان باستان مانند ارسطو، خط بطلان کشیده و با استدلالی قوی، بی پایه بودن آن را اثبات کرد .
1396/09/04 ادامه مطلب


پژوهشگر فلسفه اسلامی: نظریه فلسفه تاریخ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی است
استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که استاد جعفری معتقد بود دیدگاه قهری، تاریخی نگرانه و خطی تاریخ را نمی سازد، گفت: نظریه فلسفه تاریخ علامه جعفری به درد تمدن نوین اسلامی می خورد.
1396/09/04 ادامه مطلب


حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه: علامه جعفری نگاهی متفاوت نسبت به علوم حوزوی داشت
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: علامه جعفری اعتقاد داشت؛ علوم حوزوی باید بر تنظیم و اصلاح شئون زندگی انسان در حیات معقول استوار باشد، آن زمان پاسخگوی نیازهای زمان خواهد بود.
1396/09/04 ادامه مطلب


حجت الاسلام والمسلمین احمدی: در نخستین دیدار دلباخته علامه جعفری شدم
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که علامه جعفری اهل علم و عمل بود، گفت: در نخستین دیدار دلباخته و عاشق سیره و منش علامه جعفری شدم.
1396/09/04 ادامه مطلب


حجت الاسلام دکتر حسن پناهی آزاد: دین، قرار گرفتن انسان در مسیر جاذبه ربوبی است
عضو هیأت علمی دانشگاه معارف اسلامی قم گفت: از دیدگاه استاد جعفری دین حق همان راهنمای حیات بشر و رکن اصلی حیات معقول است، قرار گرفتن انسان در مسیر جاذبه ربوبی دیگر تعریف علامه از دین است.
1396/09/04 ادامه مطلب


دبیر علمی کنگره علامه جعفری: مفاخر آذربایجان و تبریز مغفول واقع شده اند
حجت الاسلام شاهدی گفت: هر چه در جهت بزرگداشت مقام علمی، فقهی، اصولی، کلامی، فلسفی و عرفانی علامه جعفری تلاش شود، باز هم کم است.
1396/09/04 ادامه مطلب


جامعیّت علّامه
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:«از بارزترین خصوصیّات مرحوم علّامه‌ی جعفری، جامعیّت بود... هیچ بخشی از گستره‌ی عظیم علمی و فکری، ایشان را از بخش دیگر غافل نمیکرد. ایشان در آنِ واحد، هم شرح مثنوی دارد، هم شرح نهج‌البلاغه.» ۱۳۹۶/۸/۲۲ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بر اساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران همایش بررسی اندیشه‌های فلسفی علامه جعفری، پوستر «جامعیّت علّامه» را منتشر می‌کند.
1396/09/04 ادامه مطلب


۱۲ جلد از آثار جدید علامه جعفری همزمان با همایش ملی علامه جعفری در تبریز رونمایی شد.
این مجموعه 12 جلدی از آثار که به صورت موضوع بندی تدوین شده است به همت نصری گردآوری و توسط موسسه حفظ و نشر آثار علامه جعفری منتشر شده است. این آثار هفته گذشته نیز در حضور مقام معظم رهبری رونمایی شد که امروز نیز به صورت عمومی رونمایی و در اختیار پژوهشگران قرار گرفت
1396/09/03 ادامه مطلب


همزمان با اختتامیه همایش ملی علامه جعفری ، سردیس علامه جعفری در تبریز رونمایی شد
در پایان همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره) از سردیس علامه در دانشگاه هنر رونمایی شد.
1396/09/03 ادامه مطلب


پایان همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری در تبریز
همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری عصر امروز در تبریز به کار خود پایان داد.
1396/09/02 ادامه مطلب


دیدار دست‌اندرکاران همایش بررسی اندیشه‌های فلسفی علامه جعفری با رهبر انقلاب
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران همایش بررسی اندیشه‌های فلسفی علامه محمدتقی جعفری که در تاریخ ۲۲ آبان ۹۶ برگزار شده بود، صبح امروز (چهارشنبه) در محل این همایش در مصلای تبریز منتشر شد.
1396/09/01 ادامه مطلب


همایش ملی بررسی اندیشه‌های علامه جعفری در تبریز + تصاویر
همایش ملی بررسی اندیشه‌های علامه جعفری با حضور اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، شاگردان علامه و مسئولین ملی و استانی با پیام مقام معظم رهبری در تالار مصلی امام خمینی (ره) تبریز آغاز به کار کرد.
1396/09/01 ادامه مطلب


جلسه ی مدیر اجرایی دفتر نهاد با کادر اجرایی همایش علامه جعفری (ره) :
این جلسه با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز که به عنوان کادر اجرایی همایش اعلام همکاری کرده بودند با جناب آقای مهندس رضایی که مدیریت این کادر را برعهده داشتند تشکیل گردید.در این جلسه نکاتی در خصوص اهمیت این کادر در جریان برقراری نظم و راهنمایی های لازم به شرکت کنندگان در همایش بحث و تبادل نظر گردید.
1396/08/28 ادامه مطلب


جلسه ی مدیر اجرایی دفتر نهاد با عضو تشکل دانشجویی جامعه اسلامی و مسئول هیات و مسوول کانون قرآن در خصوص همایش علامه جعفری :
در این جلسه مهندس محمدعلی رضایی از اعضای جلسه دعوت کرد که با تبلیغات مناسب در فضای دانشگاه جهت شرکت دانشجویان در همایش علامه جعفری ، زمینه ی بهرمندی دانشجویان را از این همایش فراهم نمایند.
1396/08/28 ادامه مطلب


ریز برنامه های روز اول همایش: بزرگداشت علامه جعفری (ره) چهارشنبه اول آذر ماه /تالار مصلی امام خمینی (ره) تبریز
ریز برنامه های روز اول همایش: بزرگداشت علامه جعفری (ره) چهارشنبه اول آذر ماه /تالار مصلی امام خمینی (ره) تبریز
1396/08/28 ادامه مطلب


نشست هماهنگی برنامه های بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه جعفری(ره) و همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)
نشست هماهنگی برنامه های بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه جعفری(ره) و همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره) روز شنبه مورخه 6/8/96 در دفتر حضرت حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز برگزار گردید
1396/08/08 ادامه مطلب


نشست خبری همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری (ره) برگزار شد
نشست خبری «همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری (ره)» با حضور دبیران علمی و اجرایی این همایش در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.
1396/07/12 ادامه مطلب


دیدار دست اندرکاران همایش ملی «بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه جعفری (ره)» با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز
جلسه هیات اجرایی همایش ملی «بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه جعفری (ره)» باحضرت حجت الاسلام دکتر آل هاشم برگزار شد به گزارش روابط عمومی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در ابتدای این نشست دکتر محمد علی کی نژاد با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز همایش «علامه طباطبایی» در سال 1395 ، همایش ملی «بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه جعفری (ره)» را اولین برنامه کلان فرهنگی در زمینه بررسی اندیشه های استاد محمد تقی جعفری خواند که بصورت مشترک توسط دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند برگزار می شود .
1396/04/25 ادامه مطلب


ثبت «همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره) » در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
به گزارش مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند تبریز ،همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)در سامانه گردهمایی ها و همایش های ملی و بین المللی ایران (ISC) که پایگاهی برای مدیریت متمرکز اطلاعات کنفرانس های علمی است، ثبت شده است.
1396/03/30 ادامه مطلب


فراخوان اولین دوره انتخاب رساله ها و پایان نامه های برتر در زمینه اندیشه های علامه جعفری(ره)
دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند با هدف تشویق اساتید، محققین و دانشجویان برای پرداختن به موضوع تبیین و ترویج اندیشه های علامه جعفری(ره) همزمان با برگزاری همایش ملی «اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)» از رساله‌ها و پايان‌نامه‌هاي برتر و مرتبط، پس از داوري با اهدای جوايز نقدي قدرداني به عمل می آورد.
1396/03/29 ادامه مطلب


آغاز به کار وب سایت و سامانه ثبت نام و دریافت مقالات
تاریخ برگزاری همایش :1 و 2 آذرماه 1396 آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات :1396/05/15 آخرین مهلت ارسال اصل مقالات :1396/06/31 اعلام نتایج داوری :1396/08/10 آخرین مهلت ثبت نام در همایش :1396/08/30
1396/03/28 ادامه مطلب


زندگی نامه ی علامه محمد تقی جعفری
محمدتقی جعفری (۱۳۰۴-۱۳۷۷هـ.ش مطابق با ۱۳۴۳-۱۴۱۹هـ.ق)، فیلسوف مسلمان معاصر ایرانی است که از او آثار متعددی برجای مانده است. "ترجمه و تفسیر نهج البلاغه" و "تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی مولوی" دو نمونه از آثار ارزشمند اوست.
1396/02/26 ادامه مطلب


  پیام دبیر همایش

پیام دبیر همایش

معرفی مفاخر شيعه و بازشناسی آثار و آرای آنها از مهم‌ترين رسالت های مراکز علمي و پژوهشي در نظام جمهوري اسلامي از یک سو، و محققین و مدققین ژرف اندیش از دیگر سو است. يکي از این مفاخر و متفکرین بزرگ جهان اسلام، مرحوم علامه جعفری است که هنوز بسیاری از ابعاد و زوايای علمی ایشان ناشناخته مانده است. بی شک، این شخصیت بی نظیر آثار کم نظیری خلق نموده است که کشف ابعاد آن و نیل به عمق و ژرفای آن نیازمند گذشت زمان و عزم محققان ژرف اندیش و جامع نگر می باشد. تحقق اين مهم، همت و همفکری پژوهشگران و محققان نهادهای حوزوی و دانشگاهی را می‌طلبد. در اين راستا دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند با همکاری و مشارکت دیگر مراکز علمي و پژوهشي کشور، همايش ملی «بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)» را همراه با بزرگداشت مقام علمی و معنوی ایشان برگزار مي‌نمايد.

  محورهای همایش
تاریخ های مهم
 تاریخ برگزاری همایش :1 و 2 آذرماه 1396

آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات :1396/07/05

آخرین مهلت ارسال اصل مقالات   :1396/07/15

اعلام نتایج داوری :1396/08/10

آخرین مهلت ثبت نام در همایش   :1396/08/30
دبیرخانه همایش
آدرس دبیرخانه :
 تبریز، شهر جدید سهند، دانشگاه صنعتی سهند تبریز، مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین 
تلفن :04133444307
04133459009
 
فکس :04133444307
کد پستی :5331811111 
رایانامه : info@elmvadin.ir

پنجشنبه 23 آذر ماه 1396

تا همایش ...

0-1
برگزار کنندگان
حامیان